1. Zeleň je jedným zo základných mestotvorných prvkov, tvorí kostru ekologickej stability mesta prepojenú s okolitou krajinou.
2. Zeleň je súbor živých sadových prvkov (stromy, kry, kvetinové záhony, trávnaté plochy rastúce v prirodzenom prostredí alebo v substrátoch oddelených od prirodzeného prostredia akoukoľvek stavebnou konštrukciou) vyvinutých na určitej ploche prirodzeným prírodným spôsobom, alebo zámerne a cieľavedome založených a usmernených človekom,
3. Objekt zelene (sadovnícky upravená plocha) v zmysle záhradnej a krajinnej architektonickej tvorby je človekom zámerne vytvorená plocha z biotických a abiotických prvkov, ktoré tvoria funkčnú náhradu prírodného prostredia.
4. Verejným priestranstvom [1] sú pre účely tohto VZN najmä ulice, námestia, komunikácie, chodníky, vnútroblokové priestory, podchody, nadchody, mosty, schody, parkoviská, sady, parky, lesoparky, záhrady, ostatná verejná zeleň, fontány, detské ihriská, trhoviská a pod., ktoré slúžia na verejné užívanie, resp. sú bežne verejne prístupné bez obmedzenia a to bez ohľadu na vlastnícke vzťahy.
5. Verejne prístupným miestom, okrem verejného priestranstva, je aj každé miesto, slúžiace trvale alebo prechodne verejnosti, je pre tento účel zriadené, je prístupné voľne alebo za úplatu. Sú to parky, lesoparky, nástupiská, prístrešky zastávok verejnej hromadnej dopravy, vozidlá verejnej dopravy, predajne potravín a iné predajne, nákupné strediská, prevádzky poskytujúce služby, súkromné parkoviská motorových vozidiel, bazény a plavárne, športoviská, ihriská, detské ihriská, trhoviská, budovy úradov samosprávy a štátnej správy, amfiteáter, galérie, múzeá, cintoríny a pietne miesta, verejné WC, areály škôl, školských a predškolských zariadení, verejne prístupné pozemky priľahlé k bytovým domom a iným stavbám a ostatné verejne prístupné pozemky, pokiaľ nie sú verejným priestranstvom.
6. Nehnuteľnosťami na účely tohto VZN sú všetky pozemky a stavby.
7. Bežné užívanie verejného priestranstva je využívanie priestorov verejných priestranstiev obyvateľmi mesta ako aj inými osobami obvyklým spôsobom.
8. Zvláštne užívanie verejného priestranstva sú pre účely tohto VZN úkony spojené so stavebnou činnosťou a záberom verejného priestranstva, ktoré akokoľvek narúšajú povrch verejných priestranstiev, prípade sú v blízkosti drevín a verejnej mestskej zelene a jej súčastí nad aj pod ich povrchom, ktoré môžu byť vykonávané len na základe vydaného právoplatného rozhodnutia, povolenia na zvláštne užívanie verejného priestranstva a zelene- (rozkopového povolenia) a povolenia na osobitné užívanie verejného priestranstva.
9. Drevina dotknutá stavbou je drevina, ktorá sa nachádza do 5 m od hraníc staveniska alebo iných plôch dotknutých stavebnou činnosťou. Vzdialenosť sa počíta od miesta, kde sa kmeň stromu dotýka pôdy.
10. Ochranné pásmo drevín je zóna, z ktorej musia byť vylúčené činnosti, ktoré môžu narušiť celistvosť dreviny ako živého organizmu, nadzemné aj podzemné orgány.
11. Chránený koreňový priestor stromu predstavuje plocha tvaru kruhu s polomerom rovnajúcim sa štvornásobku obvodu kmeňa vo výške 1,3 m nad zemským povrchom, minimálne 2,5 m. Pre všetky stromy s menším obvodom predstavuje tento priestor minimálne 2,5 m.
12. Zásah do chráneného koreňového priestoru predstavuje akákoľvek výkopová činnosť bez ohľadu na hĺbku výkopu, navážka zeminy, pojazd a prevádzka mechanizmov a uskladnenie materiálov.
13. Plán ochrany drevín dotknutých stavbou je situácia stavby s vyznačením existujúcich drevín dotknutých stavbou, s určením ich ochranných pásiem a návrhu opatrení za účelom minimalizácie poškodenia drevín. Súčasťou je textová časť s opisom a návrhom ochranných opatrení.
14. Poškodenie dreviny je akýkoľvek neodborný zásah do jej nadzemných a podzemných častí. Záujmový stav je taký stav, ktorý je pre danú plochu verejnej zelene potrebný a vhodný z hľadiska kvality, priestorového usporiadania a typu vegetačného prvku plochy verejnej zelene v bezprostrednej blízkosti. (Napríklad v prípade trávnatej plochy priemernej kvality je záujmovým stavom novo založený trávnik, vyrovnaný, bez zvyškov stavebných úprav, nečistôt, kameňov, vyrastený do výšky min. 10 cm ) Záujmový stav je vždy špecifikovaný v záväznom stanovisku oddelenia životného prostredia.
15. Invázne druhy rastlín sú nepôvodné druhy, ktoré sa samovoľne šíria a vytláčajú pôvodné druhy z ich prirodzených biotopov a znižujú biologickú rozmanitosť.
16. Správcom zelene na verejných priestranstvách mesta, ktoré sú vo vlastníctve a užívaní Mesta Žiliny, je Mesto Žilina, ktoré môže výkonom správy poveriť právny subjekt.
17. Dodávateľom údržby zelene na verejných priestranstvách mesta je právny subjekt poverený Mestom Žilina.
18. Prevádzková bezpečnosť stromu vyjadruje, do akej miery je strom pre svoje okolie vrátane ľudských aktivít rizikový.