Bio odpad
- Domácnosti z rodinných domov majú POVINNOSŤ kompostovať a mesto Žilina im pre splnenie tejto povinnosti zabezpečilo KOMPOSTÉRY.
- Domácnosti z rodinných domov, ktoré si ešte neprevzali od mesta kompostér, môžu tak urobiť v Zberni odpadov Žilina – Považský Chlmec, ktorá je otvorená počas pracovných dní v čase od 10.00 do 18.00 hod. a v sobotu od 08.00 do 12.00 hod.
Bioodpad vhodný na kompostovanie tvorí 30 až 45 % z celkového množstva odpadu. Konečný produkt – kompost môže byť použitý pri pestovaní rastlín ako humusové hnojivo vracajúce do pôdy výživné látky, ktoré sme z nej pestovaním odobrali.
Kedy je kompost zrelý?
Do nádobky s dobre prevlhčeným kompostom vysejeme semienka rýchlo klíčiacich rastlín (napr. žerucha), pritlačíme a zakryjeme fóliou. Ak počas týždňa väčšina semien vyklíči, môžeme usúdiť, že kompost už neobsahuje nijaké látky škodlivé pre rastliny a môžeme ho použiť v záhrade. Intenzívne zelené klíčne lístky svedčia o vyzretom komposte, zatiaľ čo žlté alebo hnedé lístky o surovom. Ak vyklíči len málo semien, musí sa kompost podrobiť ešte ďalšiemu rozkladu, kým nebude vhodný na ďalšie použitie.
Ako využiť hotový kompost?
Vyzretý kompost je hnedej až tmavohnedej farby, drobnej štruktúry, nezapácha, ale vonia ako humus. Jeho prednosti sú v tom, že má schopnosť zadržiavať vodu, prevzdušňovať pôdu a obsahuje veľké množstvo (podľa zloženia vstupných materiálov) výživných látok. Hotový, dobre vyzretý kompost môžeme použiť ku všetkým typom plodín. Surový kompost aplikujeme do pôdy na jeseň. Vyzretý kompost môžeme aplikovať kedykoľvek (používa sa hlavne pri výsadbe na jar). Na dostatočné zásobenie pôdy živinami stačí 1-2 cm vrstva kompostu ročne. Vzhľadom na vysokú zásobu živín nie je potrebné vo väčšine záhrad používať viac ako 2-3 litre kompostu na 1 m2.Toto množstvo platí hlavne pre zeleninovú záhradu, živé ploty a okrasné kríky.
Čo získame kompostovaním?
- Kvalitné hnojivo
- Znížime množstvo a škodlivosť odpadov
- Pomôžeme životnému prostredie
- Ušetríme peniaze za drahé hnojivá
Materiál vhodný na kompostovanie
Odpad z kuchyne – zvyšky z čistenie ovocia a zeleniny, zvyšky jedál, potraviny, čaj, kávový výluh, potravinami znečistený papier
Organický odpad – kvety, pokosená tráva, konáre, lístie, vypletá burina, zemina
Odpad zo záhrad iný – popol z dreva, hobliny, hnoj a trus, drevené piliny, vlasy, perie, papierové obrúsky a servítky
Materiál nevhodný na kompostovanie
Druhotné suroviny – kovy, plasty, sklo, textil, papier
Problémové látky – farby, staré lieky, staré oleje, batérie, chemické prostriedky
Iné – prach zo smetí a vysávania, časti rastlín napadnuté chorobami, kosti a mäso, mliečne výrobky
Ako sa dá kompostovať?
V podstate je možné kompostovať všetky netoxické organické materiály, ktoré vznikajú v domácnosti a v záhrade. Pri domácom kompostovaní môžu byť problematické len materiály, ktoré sú čerstvo chemicky ošetrené a potraviny živočíšneho pôvodu. Zvyšky varených jedál je dobré zmiešať s väčším množstvom suchého, savého materiálu.
Ako a kde si založiť kompostovisko?
Kompost si môžeme založiť na hocijakom mieste záhrady. Je však vhodné dodržať niektoré zásady a odporúčania:
- Je vhodné zabezpečiť kontakt so zemou, aby bol možný prístup pôdnych organizmov (dážďovky, roztoče, mikroorganizmy), ktoré pomáhajú pri rozklade organických materiálov
- Donášková vzdialenosť by nemala byť veľká, okolo kompostoviska by mal byť dostatočný priestor pre manipuláciu s náradím.
- Odporúča sa spevnený podklad pracovného miesta (nie kompostoviska), ktorý zabezpečí pohodlný prístup aj pri dlhodobejšom daždi.
- Kompostovisko by nemalo byť vystavené priamemu slnku, silnému vetru (aby sa kompost nevysušoval) ani dažďu. Preto je vhodné ho umiestniť do polotieňa a prikryť ho proti dažďu.
- Aby z rôznych dôvodov neprekážal susedom (pri správnom kompostovaní je táto obava zbytočná). Základnou formou je kompostovanie v kope (hrobli). Stačí materiál vhodne upraviť a navrstviť do požadovaného tvaru. Tento spôsob sa používa hlavne tam, kde je dostatok priestoru. Druhým spôsobom je kompostovanie v zásobníkoch. Kompostovacie zásobníky si môžete vyrobiť aj z odpadových materiálov (drevené a plastové palety…)
Pravidlá správneho kompostovania
Dno kompostovacej kopy vysype hrubším materiálom (posekané drevo, konáre), aby sme zabezpečili cirkuláciu vzduchu a odtok nadbytočnej vody. Kompostujeme iba upravené a posekané, drvené, nalámané materiály. Nazbierané materiály neukladáme do kompostoviska vo vrstvách, ale ich navzájom zmiešavame. Platí, že dusikaté látky (hnoj, trus, posekaná tráva, kuchynský bioodpad, zvyšky zo záhrady), ktoré sú väčšinou mäkké, šťavnaté a zelené, musíme zmiešať s uhlikatými (drevená štiepka, piliny, hobliny, lístie, slama), ktoré sú zväčša tvrdé, hnedé, suché a savé. Počas celého procesu kontroluje vlhkosť kompostu. Podľa potreby kompost dovlhčíme alebo pridáme suchý, savý materiál. Kompostovací proces je založený na aktivite mikroorganizmov a pôdnych živočíchov, ktoré k svojmu životu potrebujú kyslík. Preto musíme zabezpečiť dostatočné prevzdušňovanie kompostovacieho materiálu. Prekopávanie 1 – 2 x ročne výrazne urýchľuje rozklad. Ak sme dobre založili kompostovaciu základňu, mala by nám do 1-3 dní vystúpiť jej teplota na 70 °C. Kompostovací materiál je vhodné premiešať malým množstvom zeminy (nie je to však nevyhnutné, nie viac ako 10%). Približne po 6-12 mesiacoch je kompost vyzretý.
- zvyšky, šupky, odrezky a ohryzky od surového ovocia a zeleniny
- škrupinky od vajíčok
- papierové čajové vrecúška (bez spiniek a poplastovaných častí, aj vylúhované)
- sypané čaje (aj vylúhované)
- kávová usadenina
- papierové vreckovky a servítky
- papierové obaly od vajíčok
- rolky od toaletného papiera a kuchynských servítok (neparfumované)
- zvyšky varených jedál sa odporúča dávať‘ len vo veľmi malých množstvách (nemastné, nevarené s mäsom a mliečnymi výrobkami)
- nefarbené vlasy, nelakované nechty
- kompostovateľne papiere, príbory
- kompostovateľne bambusové zubné kefky (treba mat‘ istotu, že aj štetinky sú neplastové a kompostovateľne; ak nie sú kompostovateľne, je potrebné ich odstrániť)
- prírodné hubky (na riad a umývanie) – morské huby, lufa, celuloza
- zvyšky rastlín (interiérových aj exteriérových)
- tráva, lístie, seno, slama, burina
- drevené piliny, drevná štiepka
- hlina
- vychladnutý popol a uhlie z dreva
- menšie konáriky, odrezky z viniča
- chlieb, pečivo, múka (obyčajné, neochutené, bez obsahu masla, mliečnych či lekvárových náplní a celkovo radšej len v malom množstve, lebo láka hlodavce…)
- nahnité ovocie a zelenina, ale NEplesnivé (resp. len vo veľmi malom množstve)
- naozaj prírodná 100 % organická bavlna a iné 100 % prírodné látky (ľan, konope, vlna, juta, hodváb, bambus, kašmír), na malé kúsky, nefarbené, nebielené, nezošívané polyesterovou niťou
- voskované bavlnené obrúsky
- podrvené orechové škrupinky, kôstky
- trus bylinožravých zvierat
- natrhaný kartón, nefarbený, bez lepiacej pásky
- šupky z citrusov len v malom množstve (citrón, pomaranč, grep, zázvor, banán, …)
- mäso, ryby, kosti a mliečne výrobky (maslo, mlieko, kefír, syr, …) -> DOMÁCIM či FARMÁRSKYM ZVIERATÁM, SLIEPKAM, ale prinajhoršom -> ZMESOVÝ KOMUNÁLNY ODPAD
- olej, masť, tuky a mastné potraviny -> ZMESOVÝ KOMUNÁLNY ODPAD; panvicu od oleja/masti vytrieť papierom a ten hodiť‘ do ZMESOVÉHO KOMUNÁLNEHO ODPADU; rastlinné oleje (napr. po vysmážaní, prípadne slúžiace ako nálev potravín: sušené paradajky, rybičky, …) vo väčšom množstve zbierať‘ cez sitko do PET fľaše a odniesť na recykláciu na zberné miesta: napr. vybrané čerpacie stanice Slovnaft: http://slovnaft.sk/sk/cerpacie-stanice/predajne/zber-pouziteho-kuchynskeho-oleja
- veľmi plesnivé potraviny -> ZMESOVÝ KOMUNÁLNY ODPAD
- trus mäsožravých zvierat, psie a mačacie výkaly -> ZMESOVÝ KOMUNÁLNY ODPAD
- plast, kov, sklo, VKM -> PRÍSLUŠNÁ NÁDOBA NA TRIEDENÝ ODPAD
- piliny z drevotriesky (kvôli lepidlám) -> ZMESOVÝ KOMUNÁLNY ODPAD
- uhynuté zvieratá -> KAFILÉRIA
- nylonové čajové vrecúška či lepené čajové vrecúška (pri lepení sa používa tenká vrstva polypropylénu) -> ZMESOVÝ KOMUNÁLNY ODPAD
- lieky -> do LEKÁRNE
- kamene -> PRÍRODA (ak sú skutočne prírodné)
- obsah vrecka z vysávača -> ZMESOVÝ KOMUNÁLNY ODPAD
- cigarety -> ZMESOVÝ KOMUNÁLNY ODPAD
- čokoľvek v rozpore s pravidlami kompostovacej skupiny, ak sme zapojení do komunitného kompostovania (napr. suché či plesnivé pečivo kvôli hlodavcom nie)
- použité (hoci aj kompostovateľné) plienky — z hygienického hľadiska neodporúčame, na tie by mali slúžiť špeciálne kompostéry na špeciálnych miestach, ktoré zatiaľ na Slovensku, žiaľ, nemáme -> ZMESOVÝ KOMUNÁLNY ODPAD
DOMÁCI VERMIKOMPOST NIE:
- cibuľa, cesnak, zázvor — výrazné chute
- šupky a zvyšky citrusov — len menšie množstvo pokrájané na drobno
- kôstky
- kompostovateľný „bioplast“
- kompostovateľný bioodpad končiaci na skládke je veľkým ekologickým problémom -> pri stlačení iným odpadom nie je prísun kyslíka pre optimálne (tzv. aeróbne) rozkladanie organického materiálu a vzniknuté hnilobné procesy uvoľňujú do ovzdušia škodlivé plyny ako metán, jeden z najagresívnejších skleníkových plynov (väčšie skládky odpadov sú povinné tieto plyny zachytávať)
- bioodpad končiaci v spaľovni prispieva k produkcii škodlivých a nebezpečných plynov ako napr. dioxín
- kompostovanie je veľmi jednoduché aj v domácnosti — do domáceho vermikompostéra stačí len prihadzovať kuchynský bioodpad, občas premiešať či skontrolovať vlhkosť — je to vlastne len ďalší kôš na triedený odpad, na ktorý si človek zvykne veľmi rýchlo
- čím menšie kúsky (cca veľkosť palca), tým rýchlejšie sa premenia na kompost
- kompost je dobré pravidelne premiešavať = prevzdušňovať (s výnimkou vermikompostu, ktorý si dážďovky prevzdušňujú samé)
- kompost by mal byť stále vlhký — ani príliš suchý, ani príliš mokrý -> suchý kompost zvlhčiť napríklad mokrým papierom alebo poliať vodou; do príliš mokrého kompostu je zase dobré vmiešať suché lístie, slamu, natrhaný papier či kartón alebo drevnú štiepku ako správne kompostovať, poradia aj odborníci, napr.: priateliazeme.sk/spz, kompostuj.me, menejodpadu.sk
Až 45 % odpadu z domácnosti tvorí bioodpad.
Kompostovaním tak vieme zredukovať‘ množstvo nami vyprodukovaného odpadu takmer o polovicu.
O rovnaké množstvo tak zredukujeme aj naše náklady na odvoz a spracovanie nášho odpadu.
BÁNOVÁ
- Do Stošky (pri košoch na textil) Jabloňová (dom č. 36 – pri košoch na textil)
- Riečna (dom č. 373/13)
- Lesná (38)
BÔRIK
- Cesta k Paľovej búde (8711/15B – pri tr. zbere)
- Andreja Žarnova (oproti tr. zberu, dom č. 1892/12)
- Svätoplukova (d. č. 32, pri triedenom zber)
- Tulipánová/Koceĺova (pri tr. zbere)
- Nešporová (7)
- Oravská cesta (3050/4)
BRODNO
- Zábrežná/Brodňanská (pri tr. zbere)
- Podskaličná (oproti domu Č. 318 – pri tr. zbere)
BUDATÍN
- Biela (začiatok ulice – pri tr. zbere)
- Železničná/Estakáda (pri tr. zbere)
BYTČICA
- Pažite (518/37)
- Antona Bielka (124/31- pri tr. zbere)
- Bystrická (pri ihrisku – pri tr. zbere)
- Na stanicu (oproti domu č. 1019/29)
- Chalupkova (oproti 1125/39)
- Matuškova (oproti domu č. 425/31)
HÁJIK
- Korzo (3454/27)
- Petzvalova (8501/43)
- Dadanova (5)
- Mateja Bela (3449/66)
HLINY
- Antona Bernoláka (2202/38)
- Komenského (2229/41)
- Antona Bernoláka (vnútroblok 2203/10 – 206/A)
- Jozefa Cígera Hronského (oproti domu č. 2146/9)
- Antona Bernoláka (2181/50)
- Puškinova (13)
- Čajakova (9)
- Hečkova (2534/18)
- Ružová (32)
- Bajzova (2419/21)
- Saleziánska (7. oproti Byttermu)
- Jarná (2603/16)
- Suvorovova (14)
- Lichardova (2803/15)
- Lichardova (2801/1)
MALÁ PRAHA
- Daxnerova (2726/1)
MOJŠOVA LÚČKA
- Štuková/Pstruhová (pri tr. zbere)
POVAŽSKÝ CHLMEC
- Pod Laščeky (oproti domu č. 428)
- Nižedvorská/Hlavná (pri dome č. 194/3 – pri tr. zbere)
- Horská pri bývalom KD (pri tr. zbere)
STARÉ MESTO
- Závodská cesta (2964/2)
- Tichá (17)
- Jesenského (1123/15)
- Rajecká cesta (2788/1)
- M. R. Štefánika (901/20)
- Moyzesova (58)
- Predmestská (1714/36)
- Hlboká cesta (1706/4 – pri tr. zbere)
- Jána Milca (749/60)
- M. R. Štefánika (19)
- Sad na Studničkách (1029/32)
- Na Sihoti (556/7)
- Republiky (1049/16)
- Pri Celulózke (1582/46)
SOLINKY
- Javorová (3080/14) Gaštanová (3802/30)
- Smreková (3093/11)
- Limbová (15)
- Osiková (3212/15)
- Platanová (9)
- Zadný dielec (oproti domu č. 926 – slepá ul )
STRÁŽOV
- Agátová (oproti domu č. 8)
- Priehradná (oproti domu č. 102)
TRNOVÉ
- Horná Trnovská (obratisko autobusov)
- Magočovská (č. domu 41 1)
- Nový Domov (č. domu 1474/1A)
- Brezová (č. domu 58)
- Šibeničná (č. domu 11)
VLČINCE
- Karola Kmetku (3165/7)
- Jána Vojtaššáka (3148/4)
- Námestie Ludovíta Fullu (1665/3)
- Slovanská cesta/Nanterská (20)
- B. S. Timravy (6)
- Dobšinského (22)
- Moskovská (5)
- Pittsburgská (10)
- Bulharská (16)
- Varšavská (9)
- Fatranská (3100/3)
- Pieštanská (2991/8)
- Trnavská (1358/18)
- Gemerská (8043/9)
- Karpatská (2)
- Sv. Gorazda (4)
- Černovská (7)
VRANIE
- Labutia/Vrania (pri lávke – pri tr. zbere)
- Stehličia (pri bývalej škôlke – pri tr. zbere)
ZÁDUBNIE
- Zádubanská (oproti Jednote – pri tr. zbere)
- Zádubanská (129, pri tri. zbere)
ZÁSTRANIE
- Na chotári (oproti domu č. 192 – pri tr. zbere)
- Stará dedina (pri tr. zbere)
- Kostolná (dom č. 153)
ZÁVODIE
- Pod Hradiskom (koniec ulice – pri betónových zábranách)
- Cesta na štadión/Pod jarkom (parkovisko)
- Nábrežie Rajčianky/Krížna (dom č. 424)
- Pri Rajčianke (3127/44)
ŽILINSKÁ LEHOTA
- Skotňová (pri Jednote – pri tr. zbere)