Žilinská tržnica čoskoro privíta prvých návštevníkov

trhovisko-12-1200x900trhovisko-12-1200x900

Nové kreatívne trhovisko medzi ulicami Horný val a J. M. Geromettu v Žiline sa už túto sobotu, 2. decembra, otvorí pre verejnosť. Samospráva využila potenciál priestoru pôvodnej tržnice a vytvorila modernú, architektonickú stavbu v sume 213 tisíc eur.

Na predajcov a návštevníkov po modernizácii čaká príjemný priestor s uzavretou spoločnou chodbou a predajnými stánkami. Pätnásť moderných stánkov je prispôsobených na pohodlné, praktické a funkčné využitie pre predajcov. Rozloha predajných buniek je jednotná, a to 10,8 m2. Súčasťou každého stánku sú dva kovové predajné pulty, z odolnej oceľovej konštrukcie, s uzamykateľným priestorom a výškovo nastaviteľnými nožičkami. Výhodou je, že celé trhovisko je zastrešené, čo predajcovia a nakupujúci ocenia najmä v menej priaznivom počasí. Objekt trhoviska je prevažne jednopodlažný ale v jednej časti vznikol aj dvojpodlažný modul s pochôdznou strechou so zábradlím. Rekonštrukcia trhoviska v hodnote necelých 213 tisíc eur bola hradená z mestského rozpočtu.

,,Rekonštrukcia trhoviska prináša nový impulz pre lokálnych predajcov. Som presvedčený, že moderný priestor kreatívneho trhoviska podporí význam tradičných trhov, ale zároveň ponúkne príležitosti na ďalšie využitie tak, aby si tam našiel to svoje naozaj každý. Zároveň ide o významný krok, ktorým mesto podporí komunitný rozvoj a mestský život,“ uviedol primátor Žiliny, Peter Fiabáne.

Oficiálne otvorenie kreatívneho trhoviska bude v sobotu, 2. decembra 2023 o 10.00 hod. Okrem možnosti nákupu je pre návštevníkov pripravený aj pestrý program pre všetky vekové kategórie, ako napríklad hudobné vystúpenia, remeselný workshop s drotárom, tvorivé dielne pre deti či vianočné zdobenie tržnice. Po úvodnom otváracom podujatí je naplánované už aj ďalšie podujatie 16. decembra v podobnom vianočnom duchu.

„Kreatívne trhovisko je výsledkom snahy mesta zlepšiť verejný priestor v oblasti tzv. starého trhu. Cieľom je vrátiť atmosféru klasických zeleninovo-kvetinových sobotných trhov z čias 19. aj 20. storočia s mobiliárom v dizajne zodpovedajúcom súčasnosti. Dlhodobou stratégiou je znovu vybudovať komunitu predajcov a samozrejme aj kupujúcich. Mesto bude napomáhať atmosfére trhov organizovaním nepravidelných podujatí. Žilinčania tak získajú ďalší kúsok mesta primárne určený na stretávanie a pobyt ľudí v kvalitnejšom prostredí a prestane byť oblasťou, cez ktorú obyvatelia iba prechádzajú. Kreatívne trhovisko vzišlo ako projekt z kandidatúry Žiliny na Európske hlavné mesto kultúry 2026 a aj keď Žilina titul nevyhrala,  projekt sa nám podarilo zrealizovať,“ uviedol zástupca primátora mesta Žilina, Ján Ničík.

Tržnica Žilina bude otvorená od 2.decembra do konca roka 2023. Viac informácii na: Tržnica Žilina (trznicazilina.sk)