Žilinská samospráva otvára skatepark pri vodnom diele

53646702883_f6f2951554_o53646702883_f6f2951554_o

Radnica v spolupráci s Nadáciou Kia Slovakia obnovila areál skateparku pri Vodnom diele Žilina a od dnes je otvorený pre všetkých. Investícia v celkovej hodnote 170 489,40 eur má pomôcť rozšíriť výber voľnočasových aktivít, podporiť talentovanú mládež aj zdravý životný štýl. Športový areál bol z dôvodu havarijného stavu uzavretý od minulého roka.

Po uzavretí športoviska sa odstránili všetky pôvodné prvky. Jedným z prvých krokov preto bola výroba oceľových nosných konštrukcií, ich dovezenie, osadenie a zmontovanie na stavbe. Plochu následne doplnili impregnovaná drevená výstuhová vrstva, zábradlia a pojazdová plocha. Na financovaní rekonštrukcie skateparku sa podieľalo mesto sumou 112 489,40 eur a Nadácia Kia Slovakia sumou 58-tisíc eur. Primátor mesta Žilina Peter Fiabáne, správca nadácie Tomáš Kováč a konateľ spoločnosti Správa športových zariadení mesta Žilina Jaroslav Koválik športovisko pri vodnom diele dnes slávnostne otvorili.

Vynovený priestor bude slúžiť nadšencom rôznych športových aktivít ako skateboarding, inline korčuľovanie, jazda na BMX bicykloch a kolobežkách. „Areál skateparku sa tešil obľube naprieč celými generáciami vyznávačov freestyle športov. Verím, že vďaka tejto rekonštrukcii nadviaže na svoju povesť z minulosti a športové vyžitie tu nájdu všetci bez rozdielu, deti, mládež i dospelí. Účelom tohto priestoru je nielen bezpečné trénovanie fyzickej kondície či získavanie nových zručností, ale aj možnosť stretávania sa, vymieňania si vzájomných skúseností medzi športovými nadšencami či talentovanou mládežou,“ povedal primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Partnerom projektu je Nadácia Kia Slovakia, ktorá sa na realizácií aj finančne podieľala. „Zrekonštruovaný skatepark prinesie vzájomnú inšpiráciu, prekonávanie prekážok, zábavu aj športové výzvy. Sme radi, že sme sa mohli finančne zapojiť do rekonštrukcie, vďaka ktorej je opäť k dispozícii obľúbené verejne dostupné športovisko na Vodnom diele v Žiline,“ uviedol správca Nadácie Kia Slovakia Tomáš Kováč.

Areál parku prevádzkuje Správa športových zariadení mesta Žilina. „Najvýznamnejšou zmenou je použitie oceľovej pozinkovanej nosnej konštrukcie, ktorá má zabezpečiť dlhšiu životnosť športoviska. Park je navrhnutý s ohľadom na potreby jazdcov na bicykloch aj kolobežkách a spĺňa požiadavky na organizáciu vrcholových podujatí. Týmto by som rád pozval všetkých priaznivcov a nadšencov na jedno z nich, ktoré sa tu uskutoční už v polovici mája,“ uviedol konateľ spoločnosti Jaroslav Koválik.

Skatepark mesta Žilina s celkovou rozlohou približne 800 m2 vznikol ešte v roku 2011. Odvtedy si získal viacero priaznivcov. Po zistení nevyhovujúceho technického stavu bola však nevyhnutná jeho kompletná obnova, ktorá si v októbri 2023 vyžiadala zatvorenie. Rekonštrukcia areálu trvala takmer do konca marca tohto roka.