Žilina podporí projekt Hodina Zeme, na hodinu sa zhasnú svetlá mestských dominánt

Ilustračná foto (39)Ilustračná foto (39)

V sobotu 27. marca si pripomenieme Hodinu Zeme. Presne o 20.30 na hodinu zhasnú svetlá okrem Žiliny aj vo významných svetových metropolách. Do tmy sa zahalí Katedrála Najsvätejšej Trojice, Burianova veža, Farské schody i Mestské divadlo v Žiline a samospráva sa tak opäť raz zapojí do najväčšej svetovej kampane na ochranu planéty.

Projekt Hodina Zeme nie je len o zhasínaní svetiel na jednu hodinu. Spája ľudí, organizácie či mestá vo viac ako 190 krajinách sveta, aby upriamil pozornosť na hrozby, ktorým čelí naša planéta.

Žilina podporením tohto projektu potvrdzuje, že jej záleží na ochrane životného prostredia a snaží sa o zmiernenie klimatických dopadov na naše mesto. „Aj malé gesto, ako je napríklad zdvihnutie odpadku a jeho vyhodenie do smetnej nádoby či uprednostnenie alternatívnych foriem dopravy pred motorovou je cestou k zmene. K zmene, ktorá je nevyhnutná, ak si chceme zachovať prírodu v podobe, ako ju poznáme dnes. Každý z nás môže svojimi malými krokmi prispieť k spoločnému cieľu, ktorým je ochrana životného prostredia,“ uviedol žilinský primátor Peter Fiabáne.

Aj keď tento rok bude bez ľudí v uliciach, ktorí sledujú zhasínanie dominánt, verejnosť sa môže do projektu zapojiť online. WWF Slovensko a Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej spúšťajú kampaň na podporu rozšírenia stanice, čo umožní zachrániť a vrátiť do prírody viac zranených zvierat. Kampaň Šanca pre zranené zvieratá je možné podporiť na www.startlab.sk/zranenezvierata alebo zdieľaním na sociálnych sieťach spolu s hashtagom #hodinazeme #sancaprezvierata. Taktiež sa môžete do projektu zapojiť aj zhasnutím svetiel vo svojej domácnosti a pridaním fotografie z prírody pred vypuknutím pandémie COVID-19 s hastagmi #MojaHodinaZeme a #spoluvprirode.

Prvý ročník kampane Hodina Zeme sa konal v roku 2007 v austrálskom Sydney a zapojilo sa do neho viac ako dva milióny ľudí. Postupne sa táto myšlienka rozšírila do celého sveta. Slovensko sa ku kampani pripája od roku 2011, od roku 2012 aj Žilina. Zhasnutím osvetlenia podporili kampaň svetoznáme pamiatky ako Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum či reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square.

Viac informácií nájdete na: www.hodinazeme.svetelneznecistenie.sk.