Žilina cez víkend testovala, od utorka 9. februára otvára školy

50866584626_4f1381c901_w50866584626_4f1381c901_w

Víkendového skríningového testovania na ochorenie COVID-19 sa počas uplynulého víkendu v Žiline zúčastnilo celkom 24 531 ľudí. Pozitívny výsledok antigénového testu bol zistený u 85 z nich, čo predstavuje percentuálnu mieru pozitivity na úrovni 0,346 %. Žilinčanom bolo v 15 lokalitách mesta k dispozícii celkom 23 odberných miest, 10 z nich ponúklo aj možnosť elektronickej rezervácie na testovanie vopred.

Priemer vykonaných testov na jedno odberné miesto bol počas víkendu v Žiline 1 022. Najviac vykonaných odberov na jedno odberné miesto bolo 1 201, najmenej uskutočnených testov na odberné miesto bol na úrovni 793.

Na základe rozhodnutia Krízového štábu mesta Žilina a po konzultácii s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Žiline sa od utorka 9. februára otvárajú školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Naspäť do lavíc sa vrátia žiaci prvých až štvrtých ročníkov základných škôl, pre všetky deti sa otvoria aj materské školy.

Som veľmi rád, že sme vzhľadom na mestské a okresné ukazovatele pandemickej situácie mohli prijať rozhodnutie o otvorení škôl. Víkendové testovanie v meste prinieslo dobré výsledky a zaznamenaná pozitivita bola v našich odberných miestach na úrovni 0,346 %. Napriek tomu, že čísla nevyzerajú zle, chcem požiadať všetkých rodičov a zamestnancov škôl o dôsledné dodržiavanie preventívnych opatrení. Najpodstatnejšie pre nás aj v tejto situácii je chrániť životy a zdravie našich obyvateľov,“ poznamenal žilinský primátor Peter Fiabáne.

Ako dodal, mesto v tejto situácii sleduje tri základné ciele: „Na prvom mieste je, aby v meste bolo dostatok mobilných odberných miest, ktoré umožnia priebežné testovanie ľudí. Druhým cieľom, ktorý pripravujeme v spolupráci s Vyšším územným celkom v Žiline, je spustenie vakcinačného centra tak, aby očkovanie prebiehalo čo najrýchlejšie. Tretím, veľmi citlivým krokom bolo otvorenie škôl v režime, ako ho schválilo ministerstvo školstva.“

V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina je 14 základných a 26 materských škôl. V prvom stupni základných škôl sa vzdeláva celkom 2 957 žiakov, materské školy navštevuje 2 302 detí.