Upozornenie pre majiteľov psov na potvrdený prípad pseudobesnoty

ilustračná fotoilustračná foto

Mesto Žilina informuje majiteľov psov, že výskyt vírusového ochorenia Aujeszkyho choroby (pseudobesnoty), ktorý bol začiatkom decembra 2022 potvrdený na Kysuciach, sa potvrdil už aj v Žiline. 

O prípade informovala žilinská veterinárna nemocnica, ktorá prijala psa s neurologickými príznakmi: nadmerná agresivita, hryzenie do predmetov, výrazné slinenie a svrbenie. Pes však do niekoľkých hodín uhynul. Následne Regionálna veterinárna a potravinová správa na základe pitvy potvrdila Aujeszkyho chorobu.

Ide o vírusové ochorenie, kde primárnym hostiteľom vírusu je prasa. Ochorenie sa nedá liečiť a vždy končí úhynom psa. Ohrozené sú zvieratá, ktoré by mohli prísť do kontaktu s infikovaným diviakom alebo s jeho slinami, trusom prípadne krvou. Preto sú najviac ohrozené  poľovné psy. Upozorňujeme však tiež majiteľov ostatných psov na uvedené nebezpečenstvo nákazy počas pohybu v prirodzenom prostredí diviačej zveri.

Uhynutý psík sa pravdepodobne nakazil v lokalite Dohňany. Nákaza nie je pre územie Slovenska unikátna a nevyskytuje sa často. Aujeszkyho choroba nie je prenosná na človeka.