Suchý február maľuje Slovensko na triezvo

Dátum začiatku: 1. 2. 2023
Dátum ukončenia: 28. 2. 2023
Lokalita: Žilina
Pozícia: 49.2216588, 18.742528
Webová adresa: https://suchyfebruar.sk/

Nepiť je umenie! S týmto heslom štartuje ďalší ročník zdravotne osvetovej kampane Suchý február, ktorá pomáha širokej verejnosti preveriť jej vzťah k alkoholu a zmeniť zabehnuté návyky. 

Suchý február umožňuje dať si na jeden mesiac od alkoholu odstup, vďaka čomu môžu prihlásení účastníci zistiť, ako veľmi svoje pitie ovládajú a ako veľmi alkohol ovláda ich. Dôvodom je nadmerná spotreba alkoholu v SR. Rizikovo u nás pije viac ako 400 000 ľudí. Pravidlá sú jednoduché. Celý február ani kvapku alkoholu. Účastníci „Sucháča“ sa môžu registrovať k výzve na stránkach www.suchyfebruar.sk. Počas výzvy prevedú všetkých  účastníkov od začiatku až do konca organizátori podujatia. Pripravené sú rôzne aktivity, skupiny na zdieľanie zážitkov a rád, ako aj súbor offline materiálov pre potešenie i osvetu, vrátane tematických článkov či plagátov.

Ročník 2023 rámuje tému triezveho posúvania hraníc cez autentickú tvorbu a kreativitu. Ľudia sa môžu zapojiť tak, že predvedú pre Sucháč 2023 svoje umenie! Môžu sa držať svojho talentu alebo skúsiť niečo úplne nové. Dielo potom natočiť, odfotiť, nahrať, napísať, namaľovať, vymodelovať, ale hlavne zdieľať! A to s hashtagmi #nepitjeumenie a #suchyfebruar. Tému sprevádza aj grafika od slovenskej výtvarníčky Báry Kmecovej, ktorá sa premietne do všetkých výstupov kampane.

V susednom Česku funguje Suchej únor už 11 rokov, na Slovensku je podujatie Suchý február spustené s podporou košického Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ Košice). Kampaň pravidelne podporujú aj mnohé verejné inštitúcie. V tomto roku sa do akcie zapojí viacero krajských miest, medzi nimi aj Žilina, univerzít, nemocníc či ďalších organizácií. Suchý február taktiež podporuje množstvo známych osobností, ktoré pomáhajú šíriť osvetu.

Všetky dôležité informácie nájdete na: www.suchyfebruar.sk.