Študentská kvapka krvi 2022

Dátum začiatku: 24. 10. 2022
Dátum ukončenia: 18. 11. 2022
Lokalita: Žilina
Ulica: Vojtecha Spanyola
Číslo: 43
Pozícia: 49.217422918727, 18.747124648688
Webová adresa: https://redcross.sk/kampan/studentska-kvapka-krvi-2022/

Slovenský Červený kríž opäť organizuje Študentskú kvapku krvi. Kampaň je zameraná hlavne na prvodarcov a mladých ľudí. Sloganom 28. ročníka je heslo: „Pripoj sa.“. Zároveň je výzvou, aby sa každý zdravý dospelý človek pripojil k darcom krvi.  Študentská kvapka krvi 2022 sa začína 24. októbra a potrvá do 18. novembra 2022.

Každé dve sekundy niekto potrebuje krv – Slovenské nemocnice stále hlásia nedostatok krvi. Ľudia, ktorí transfúziu krvi potrebujú, sú väčšinou vážne chorí alebo zranení, ale častokrát ide o pacientov pri závažných operáciách a ženy pri komplikovaných pôrodoch. Každý z nich je odkázaný na jedného zdravého človeka, ktorý sa rozhodne preukázať dobrú vôľu a pôjde darovať krv. Darovanie krvi je nenáročný proces, ktorým však niekomu vieme zachrániť život. Štatistiky hovoria, že niekto na svete potrebuje transfúziu krvi každé dve sekundy.

Študenti, pripojte sa k darcom krvi – Kampaň Študentská kvapka krvi je zameraná najmä na študentov a prvodarcov. Spojitosť s medzinárodným dňom študentstva, ktorý si budeme pripomínať 17. novembra, nie je náhodná. „Študentov a mladých ľudí všeobecne vnímame ako nositeľov zmien a prelomových myšlienok. Slogan 28. ročníka: Pripoj sa. Wifi je aj na transfúzke je odľahčenou ale priamou výzvou. Veríme, že mladá generácia sa vie stále zapáliť pre dobrú vec a keďže sú vždy a všade online, majú veľký potenciál inšpirovať darcovstvom ďalších a ďalších ľudí,“ konštatuje Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.

Kto a ako môže darovať krv? – Krv môže darovať každý zdravý človek, ktorý je starší ako 18 rokov a má hmotnosť nad 50kg. Darovanie krvi trvá približne hodinu a darcovi sa na jeden raz odoberá zhruba 450 mililitrov krvi. Na odber sa nechodí nalačno, je vhodné dať si zdravé raňajky a deň pred odberom dbať na vyváženú stravu a pitný režim. Opatrenia kvôli Covid19 sa minimalizovali, naďalej je povinný respirátor. Ako odber prebieha, ako sa treba pripraviť a všetky dôležité informácie, ktoré potrebujete pred odberom vedieť, sa dočítate na stránke SČK https://redcross.sk/daruj-krv/ .

Kde sú odberové miesta? – Odberové miesta sú skoro v každom väčšom meste, nájdite si to najbližšie. Na niektoré odberové miesta sa treba vopred objednať, inde stačí len prísť počas ordinačných hodín. Zoznam odberových miest nájdete tu: https://redcross.sk/daruj-krv/kde-mozete-darovat-krv/ . V rámci Žiliny je možné krv darovať  v odberovom centre Národnej transfúznej služby SR na Ulici V. Spanyola 43.

Počas minulého ročníka kampane prišlo do odberových centier 20 816 darcov krvi. Krv nakoniec darovalo 18 384 z nich, z toho bolo 2 263 prvodarcov. Veríme, že tento rok sa k našej kampani pripoja ďalší darcovia. Ak by niekomu zdravotný stav alebo iné okolnosti nedovoľovali darovať krv, môže sa pripojiť k šíreniu tejto myšlienky a podporí túto kampaň na Facebooku alebo Instagrame.

Plagát - ŠKK 2022