Deň architektúry 2022 v Žiline

Dátum začiatku: 30. 9. 2022
Čas začiatku: 16:00
Dátum ukončenia: 6. 10. 2022
Čas ukončenia: 18:00
Lokalita: Žilina
Pozícia: 49.2194498, 18.7408001
Webová adresa: https://www.denarchitektury.cz/program/?action=search_events&city=%C5%BDilina

Spolok KRUH v spolupráci s lokálnymi organizáciami a iniciatívami vrátane Útvaru hlavného architekta mesta Žilina pripravuje 12. ročník celorepublikového festivalu, do ktorého sú zapojené české, moravské a slovenské mesta a obce všetkých veľkostí. Tento rok sa uskutoční od 30. septembra do 6. októbra 2022 a Žilina sa tak zapojí do festivalu po tretí krát.

Medzinárodný deň architektúry ako taký je oficiálne stanovený na prvý októbrový pondelok. V Českej republike a na Slovensku však neoslavujeme iba jeden deň, ale celý týždeň architektúry. Prostredníctvom festivalu je umožnené širokej verejnosti nahliadnuť na svoje okolie nevšednou optikou pod vedením architektov, historikov a odborníkov, ktorí im približujú zaujímavosti z ich štvrte, bydliska a širšieho okolia. Deň architektúry je nielen architektúra a urbanizmus, ale aj širšie súvislosti, ktoré stoja na pozadí vzniku každého domu, parku, štvrte či mesta.

Podtitul tohtoročného festivalu „Nebourej, transformuj!“ sa bude dotýkať každej pripravovanej akcie. Program zaháji komentovaná prehliadka o význame výtvarných diel nielen v architektúre žilinskej železničnej stanice, pokračovať sa bude prechádzkou s výkladom o prelomových obdobiach a rozvoji mesta. Na deti čaká workshop, kde sa na chvíľu sami stanú tvorcami mesta a festival zakončíme prechádzkou Bôrickým parkom, kde preskúmame význam mestských parkov v sídelnej štruktúre mesta.

Súčasťou týždňa architektúry je aj festival Film a architektúra, v rámci ktorého sa v Rosenfeldovom paláci uskutoční premietanie filmov o architektúre. V pondelok 3. 10. bude premietaný dokument o revolučnom prístupe holandského ateliéru MVRDV, v utorok 4. 10. film zachytávajúci životnú dráhu prvej dámy českej architektúry, Aleny Šrámkovej.

Komentované prechádzky a workshop pre deti sú zadarmo. Na workshop pre deti je potrebná registrácia mailom na: michaela.macekova@zilina.sk. Premietané filmy sú spoplatnené nasledovne: dospelí 3 eurá, študenti 2 eurá, dôchodci, ZŤP a deti do 18 rokov zadarmo.