Na podporu území mestského rozvoja je potrebných viac peňazí, upozornilo Združenie K8

Ilustračná foto - mesto ŽilinaIlustračná foto - mesto Žilina

Primátori ôsmich krajských miest na Slovensku podporili v roku 2020 zriadenie území mestského rozvoja preto, aby aj mimo krajských miest vznikli póly rastu, ktoré môžu byť nástrojom pre vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Urobili tak už v tomto programovom období všetky okolité krajiny, ktoré takéto územia zriadili a dali im k dispozícii viac peňazí, 15 až 25 %. Konštatovali to v piatok 12. novembra po rokovaní členovia Združenia krajských miest (K8) v Žiline.

„Očakávali sme, že Vláda SR to urobí podobne a na podporu území mestského rozvoja poskytne finančné zdroje minimálne na úrovni 15 %. Presadenie tejto myšlienky nebolo jednoduché, lebo s ňou vláda nebola stotožnená. Nakoniec musela tieto pravidlá zaviesť, ale urobili len polovicu potrebného. Územia zriadila, ale dala im len povinný balík, teda 8,1 % zdrojov, pričom potrebných bolo minimálne 15 %. Toto polovičaté riešenie viedlo k tomu, že viac miest má menej peňazí a najviac na to doplatili krajské mestá, ktoré za túto správnu myšlienku zaplatili,“ vysvetlil primátor Žiliny a predseda K8 Peter Fiabáne.

Primátori krajských miest sa na rokovaní venovali aj aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku. Zástupcovia miest sa zhodli, že situácia v najväčších nemocniciach v rámci Slovenska je alarmujúca. Opäť sa zapĺňajú covidové oddelenia a pribúdajú neočkovaní pacienti, ktorých je potrebné hospitalizovať. „Jednomyseľne sme sa zhodli, že vakcináciu považujeme za účinnú pomoc pri boji s koronavírusom. Aj týmto chceme apelovať na všetkých, ktorí majú možnosť zaočkovať sa, aby neváhali a urobili to. Sme pripravení na úrovni miest pri tomto procese pomôcť,“ podotkol Peter Fiabáne.

Združenie K8 upozorňuje na dopady niektorých legislatívnych návrhov, ktoré sa pripravujú a následne aj predkladajú na rokovanie Národnej rady SR. Mnohé z sú často veľmi podstatné pre fungovanie samospráv, no napriek tomu nie sú vopred prerokované a spripomienkované zástupcami miest a obcí.

Primátori krajských miest sa informovali jednak už o schválenej legislatíve a ocenili spoluprácu s Ministerstvom vnútra SR, Policajným zborom SR a Národnou radou SR pri príprave zákona o cestnej premávke. Aktívne chcú v tejto agende aj naďalej spolupracovať pri implementácii objektívnej zodpovednosti v praxi. Pri legislatíve týkajúcej sa odpadov by Združenie K8 privítalo väčšiu ochotu akceptácie odborných stanovísk zo strany miest kompetentnými ministerstvami.

Združenie K8 si na piatkovom rokovaní zároveň zvolilo nové orgány združenia. Od januára 2022 bude funkciu predsedu K8 na polročné obdobie zastávať nitriansky primátor Marek Hattas, podpredsedom sa stane primátor Bratislavy Matúš Vallo.