Mesto opäť podporí kapacitu odberných miest víkendovým testovaním

50866584676_9eed8cfcd2_c50866584676_9eed8cfcd2_c

Mesto Žilina počas nadchádzajúceho víkendu od 20. do 21. februára opäť podporí kapacitné možnosti testovania na ochorenie COVID-19 v Žiline. K aktuálne fungujúcim 12 permanentným mobilným odberným miestam, ktoré fungujú počas pracovného týždňa a niektoré aj v sobotu a v nedeľu, pribudne cez víkend  ďalších 10 miest v siedmich lokalitách v meste, kde bude možné absolvovať testovanie. Štyri odberné miesta poskytujú možnosť objednať sa na termín testovania elektronicky vopred.

Víkendové testovanie sa uskutoční v sobotu a v nedeľu od 8.00 do 18.00 hod., s hodinovou prestávkou pre testovacie tímy od 12.00 do 13.00 hod. Posledný výter v danom dni urobia zdravotníci o 17.30 hod., v odberných miestach s elektronickou rezerváciou o 17.44 hod. Počas dvoch testovacích dní budú môcť Žilinčania využiť ktorúkoľvek miestnosť a otestovať sa budú môcť prísť kedykoľvek, v ktoromkoľvek čase. Dve odberné miesta na Základnej škole s materskou školou Do Stošky 8 v Bánovej a na Základnej škole s materskou školou Brodňanská 17 v Brodne budú dostupné len pre registrovaných.

Miesta na testovanie sú ako obvykle umiestnené predovšetkým na mestskom úrade, v kultúrnych domoch, v základných školách, no dva odberné tímy pre registrovaných i neregistrovaných budú fungovať ako pri minulých testovaniach aj v Biznis Centre na Poštovej. Spoločnosť svoje priestory poskytuje bezodplatne, vo vlastnej réžii znáša aj náklady na energie. Odberné miesta s elektronickou rezerváciou vopred sa nachádzajú na Mestskom úrade v Žiline (k dispozícii sú dve odberné miesta/jedno miesto s registráciou), v Biznis Centre na Poštovej 1 (k dispozícii sú dve odberné miesta/jedno miesto s registráciou), na Základnej škole s materskou školou Brodňanská 17 v Brodne (k dispozícii len 1 odberné miesto pre registrovaných) a na Základnej škole s materskou školou Do Stošky 8 v Bánovej (k dispozícii len 1 odberné miesto pre registrovaných).

Podľa aktuálneho COVID automatu je okres Žilina v treťom (bordovom) stupni varovania. Obyvatelia zo žilinského okresu preto na cestu do práce potrebujú negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako sedem dní. Rovnaká povinnosť platí aj pri pohybe medzi okresmi. O otvorení škôl v okresoch s bordovou farbou alebo v treťom stupni varovania v COVID automate rozhoduje odporúčanie regionálneho hygienika. Ďalšia aktualizácia epidemickej situácie na Slovensku sa očakáva opäť v utorok 23. februára. Všetky aktuálne platné protiepidemické nariadenia sú k dispozícii na internetovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

Okrem plánovaného víkendového testovania sú v Žiline dostupné aj permanentné mobilné odberné miesta, ktoré prevádzkujú súkromné spoločnosti, ale aj žilinská nemocnica, územný spolok Slovenského Červeného kríža, 5. pluk špeciálneho určenia a Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Fungujú počas pracovných dní, no niektoré aj v sobotu a v nedeľu. Práve z dôvodu, že počet súkromných mobilných odberných miest v Žiline stúpa, samospráva postupne znižuje ponuku miest, kde je možné absolvovať víkendové testovanie. Zoznam permanentných odberných miest s časom fungovania a kontaktnými údajmi je k dispozícii na internetovej stránke ministerstva zdravotníctva a stránke mesta Žilina.

Aktuálne informácie Žilinčania nájdu na internetovej stránke mesta, osobitnej internetovej stránke: https://koronavirus.zilina.sk alebo mestskej facebookovej stránke.

Pokyny pre ľudí využívajúcich elektronický rezervačný systém na testovanie v Žiline

Možnosť prihlásiť sa prostredníctvom elektronickej rezervácie termínov na víkendové testovanie v Žiline (20. – 21. februára) je na štyroch vybraných odberných miestach. Určené sú len pre občanov, ktorí si termín testovania rezervujú vopred.

Postup pri prihlásení:

 • V mape odberných miest na internetovej stránke (klikni TU) sú vyznačené odberné miesta s možnosťou elektronickej rezervácie zelenou ikonou. Po kliknutí na konkrétne odberné miesto sa zobrazí názov odberného miesta a hyperlink do elektronického rezervačného systému. Na prihlásenie je možné využiť aj priame linky na odberné miesta (uvedené nižšie, prípadne pod mapou na stránke koronavirus.zilina.sk).
 • Pri prihlasovaní dbajte na to, aby ste uviedli korektné a správne osobné a kontaktné údaje. Zadajte vybraný deň testovania a preferovaný čas z voľných, ktoré vám systém ponúkne.
 • Dôležitý je e-mail pre spätné potvrdenie rezervácie a vaše mobilné telefónne číslo, kde príde v deň testovania pripomienková SMS.
 • V prípade správne uskutočnenej rezervácie sa na monitore počítača objaví hláška, ktorá o tom informuje.
 • E-mail potvrdzujúci registráciu nemusí prísť okamžite, treba preto počkať.
 • E-mail s potvrdením termínu testovania príde každému prihlásenému občanovi. V deň, na ktorý ste sa na testovanie objednali, vám v ranných hodinách  na mobilný telefón príde pripomienková SMS. V prípade, že vám systém neodošle ani e-mail, ani SMS, nie ste registrovaný!
 • Pre prípad technických problémov s registráciou je od 9.00 do 18.00 hod. k dispozícii e-mail: hovorca@zilina.sk.
 • Upozornenie: Odberové miesta, ktoré sú v mape vyznačené zelenou ikonou a nie je možné v nich vykonať elektronickú rezerváciu na testovanie, aktuálne naplnili kapacitu prihlásených.
 • Termín testovania, na ktorý ste sa prihlásili, je neprenosný. V prípade, že sa ho rozhodnete nevyužiť, prepadá. Nie je možné naň namiesto vás poslať inú osobu.
 • Žiadame, aby ste na objednaný termín prišli na odberné miesto min. 5 minút vopred.
 • Ak ste dostali potvrdzujúci e-mail, prípadne pripomienkovú SMS, nie je potrebné, aby ste sa na odbernom mieste preukazovali vytlačeným e-mailom. V systéme ste registrovaný, no potrebné je preukázať sa občianskym preukazom. Nezabudnite naň, bez neho nebude testovanie možné.
 • Vstup pre registrovaných ľudí bude na odberných miestach vyznačený, prosíme ale o trpezlivosť a vzájomne rešpektovanie sa. Mapky vstupov k odberných miestam nájdete na stránke: https://koronavirus.zilina.sk/celoplosne-testovanie. Žiadame o rešpektovanie pokynov obsluhujúceho personálu.
 • A to najdôležitejšie: Všetci robíme všetko preto, aby sa víkendové testovanie uskutočnilo v Žiline bezproblémovo. Buďme, prosím, trpezliví a navzájom tolerantní. Spoločne zvládneme všetko ľahšie.

Odberné miesta v Žiline s možnosťou elektronickej registrácie na testovanie (klikni TU)