Deti z partnerského mesta Dnipro strávia niekoľko dní v Žiline

Dnipro 1Dnipro 1

Žilinská samospráva sa rozhodla potešiť deti a ich mamy z partnerského mesta Dnipro v Ukrajine. V spolupráci s neziskovou organizáciou Človek v ohrození zorganizovali desaťdňový pobyt v Žiline, počas ktorého si pre ne pripravili podnetné aktivity. Podľa radnice je aj toto cesta, ako prejaviť solidaritu a podporu tým, ktorí ju aktuálne potrebujú.

Pobyt pre deti a ich zástupcov z ukrajinského mesta Dnipro je súčasťou dlhodobej snahy žilinskej samosprávy rozšíriť oblasť pomoci pre krajinu a obyvateľov v neľahkej situácii. „Už od vypuknutia konfliktu na Ukrajine sme hľadali spôsob, ako pomôcť ľuďom z nášho partnerského mesta Dnipro. V prvej fáze sme pomáhali materiálne, no v rámci našich možností sme chceli pomôcť aj inak. Výsledkom je desaťdňový pobyt ukrajinských detí s ich mamami, ktorý bol zrealizovaný v spolupráci s nadáciou Človek v ohrození,“ vyjadril sa primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Ukrajinskí hostia začali svoj pobyt v Žiline prehliadkou Burianovej veže, Radnice a Rosenfeldovho paláca. Cez víkend ich čakali športové aktivity, workshopy, opekačka aj výlety na vyhľadávané turistické miesta v okolí Žiliny. Deti spolu s ich matkami absolvovali rôzne workshopy zamerané na terapie a kreatívne tvorenie. Súčasťou desaťdňového programu je aj canisterapia, čiže terapeutická metóda s využitím pozitívneho vplyvu interakcie človeka a psa. V harmonograme nechýbajú ani výlety do Budatínskeho zámku, na hrad Strečno i turistická vychádzka do Jánošíkových dier.

Ukrajinských návštevníkov privítal primátor na radnici už vo štvrtok 16. mája. „Osobné stretnutie s týmito deťmi mi ukázalo, aké malicherné sú naše každodenné problémy v porovnaní s tým, čo je skutočne dôležité. Som veľmi vďačný všetkým, ktorí sa na organizácii stretnutia podieľali,“ zhodnotil Fiabáne.

Dnipro je partnerským mestom Žiliny od roku 2003. V rámci spolupráce sa predstavitelia pravidelne navštevujú na rôznych podujatiach. Ukrajinský súbor Cviteň dokonca dvakrát vystupoval na žilinských Staromestských slávnostiach.