Moderné technológie v meste Žilina
Kód projektu: | 311071ANN9 |
---|---|
Stav: | V udržateľnosti |
Dátum začiatku projektu: | 17. 2. 2022 |
Dátum konca projektu: | 21. 11. 2023 |
Hodnota projektu: | 869 361,54 € |
Názov a sídlo prijímateľa: Mesto Žilina, Námestie obetí komunizmu 3350/1, 011 31 Žilina
Názov projektu: Moderné technológie v meste Žilina
Miesto realizácie projektu: Žilina
Výška poskytnutého NFP: max. do výšky 869 361,54 EUR
Prioritná os: 7 Informačná spoločnosť
Špecifický cieľ: 7.4 Zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti eGovernment služieb pre občanov
Harmonogram: Hlavné aktivity projektu prebiehali od 02.2022 do 11.2023.
Stručný opis projektu
Projekt sa zameriaval na implementáciu informačných systémov inteligentného mesta a regiónu.
Prvky internetu vecí (IoT prvky) boli implementované do nasledovných oblastí:
DOPRAVA
- 9 inteligentných priechodov cez cestu (najmä združené priechody pre peších a cyklistov)
- 8 meračov rýchlosti na vybraných rizikových úsekoch komunikácií v rámci mesta
- 8 sčítačov intenzity dopravy na vstupoch do mesta (analýzy hustoty dopravnej premávky)
BEZPEČNOSŤ A VEREJNÝ PORIADOK
- 20 otočných kamier s inteligentnými funkciami
- 3 pevné kamery s inteligentnými funkciami
- 10 osobných kamier pre príslušníkov mestskej polície
- zobrazovacie zariadenie – videostena na riadiacom pracovisku MsP Žilina
POČASIE A KVALITA OVZDUŠIA
- 8 integrovaných meteostaníc pre monitorovanie klimatických a environmentálnych ukazovateľov (CO2, SO2, NO2, hlučnosť, prašnosť – PM10, PM2,5, teplota a vlhkosť vzduchu, tlak, slnečné žiarenie a intenzita zrážok)
SMART MANAŽMENT VEREJNÉHO OSVETLENIA
- 855 doplnených inteligentných lampových regulátorov (modulov) do LED svietidiel a 5 inteligentných rozvádzačov pre zlepšenie inteligentného systému verejného osvetlenia (diaľkového riadenia prostredníctvom rozvádzačov až po svetelné body).
- Verejné osvetlenie je po implementácii projektu pripravené slúžiť ako dátová infraštruktúra pre zber a riadenie dát v rámci nových inteligentných oblastí riadenia mesta.
SOFTVÉR NA ZBER A VIZUALIZÁCIU DÁT Z IOT SENZOROV (softvérová platforma inteligentného mesta)
IoT platforma spája do jedného systému viacero riešení od rôznych dodávateľov (hardvér, softvér, vlastné aplikácie a algoritmy). Riešenie umožňuje vytvárať a prevádzkovať vlastné aplikácie a integrovať a koncentrovať do jedného systému aplikácie tretích strán. Cez platformu sa zbierajú IoT dáta s vizualizáciou na jednotný frontend. Riešenie zlepšuje vizualizáciu aktuálnej situácie, trendov a umožní predikovať budúce stavy, vďaka čomu budeme vedieť efektívnejšie vykonávať zverené kompetencie mesta a verejná politika sa dostane bližšie k občanovi.
Merateľným ukazovateľom pre projekt je P0945 Počet zavedených prvkov internetu vecí na podporu prioritných oblastí v mestách a verejnej správe sa podarilo naplniť na hodnotu 919 IoT prvkov.
Cieľ projektu
Cieľom projektu bolo zavedenie moderných technológií do procesu vykonávania činností mesta, procesu rozhodovania, ako aj služieb, informácií a kontaktu mesta s verejnosťou.
Výsledky a prínosy projektu
- Merače rýchlosti a počítadlá vozidiel – zvýšenie bezpečnosti občanov a vodičov, a tým zníženie zásahov polície, prípadne záchranných zložiek, zníženie poškodenia majetku a cestnej infraštruktúry vzhľadom na prispôsobenú rýchlosť, zníženie výdavkov vynaložených na opravu cestnej infraštruktúry, zníženie výdavkov vynaložených na opravu cestnej infraštruktúry vo vzťahu k zavedeným opatreniam, zatraktívnenie a zvýšenie komfortu pre vodičov, cyklistov a chodcov.
- Kamerový systém – zvýšenie produktivity a kvality práce operátora, zvýšenie bezpečnosti občanov i návštevníkov mesta a takisto sledovanie dopravnej situácie. Zníženie zásahov mestskej polície, prípadne iných zložiek.
- Inteligentné priechody – modernizácia a inštalácia IoT prvkov prináša zvýšenú bezpečnosť chodcov na priechodoch pre chodcov (zvýšenie intenzity osvetlenia, signalizačné znamenie), zvýšenie bezpečnosti občanov, a tým zníženie zásahov záchranných, bezpečnostných zložiek a mestskej polície, zvýšenie komfortu a bezpečnosti občanov.
- Meteostanice – zlepšenie životného prostredia vo vzťahu k detekcii a prípadnej regulácii škodlivín, zlepšenie rozhodovania pri urbanistickom, dopravnom a environmentálnom plánovaní na úrovni mesta.
- Inteligentné osvetlenie – zmena režimu prevádzky verejného osvetlenia tak, aby rozvody VO boli pod napätím pre fungovanie IoT zariadení, flexibilné a efektívne rozdelenie práce a zaistenie rýchlej reakcie, minimalizovanie prevádzkových nákladov, zníženia spotreby el. energie, optimálne nastavenie svetelnosti, zvýšenie komfortu občanov.
- Integračná platforma – vizualizácia dát o meste pre občanov, inštitúcie, zber dát pre potreby verejných politík pre mesto.
Informácie o Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 nájdete na www.opii.gov.sk
Detail projektu: https://www.itms2014.sk/projekt?id=660b3496-1585-4997-9e33-5c6e5f82758b
Webové sídlo CKO: www.eufondy.sk