Žilinčania sa spájajú pre čisté mesto, radnica pozýva osláviť Deň Zeme

čisté mesto_ilustračná fotočisté mesto_ilustračná foto

Začiatok jari a aktivity zamerané na vyčistenie mesta. Žilinská radnica každoročne vyhlasuje apríl za mesiac čistoty a organizuje akcie, vďaka ktorým zbavuje mesto po zime neporiadku. Zúčastňujú sa občania, školské zariadenia, súkromné firmy aj zamestnanci mestského úradu. Pri príležitosti medzinárodného Dňa Zeme, ktorý si pripomenieme túto sobotu, je v rámci kampane „Čisté mesto“ pre verejnosť pripravených viacero aktivít.

Jarné upratovanie ciest a verejných priestranstiev spustila samospráva ešte v polovici marca v rámci jarnej údržby. Sneh, ktorý po zime zmizol, na mnohých miestach odkryl odpadky a neporiadok. „Verejný priestor slúži nám všetkým a musíme sa oň pravidelne starať. Do výzvy pre „Čisté mesto“ sa môže zapojiť každý, komu záleží na tom, aby bolo naše prostredie krajšie a čistejšie. Každé úsilie a aktivita sa počíta. Verím, že po zime dáme Žilinu do poriadku,“ uviedol žilinský primátor Peter Fiabáne.

Pri príležitosti Medzinárodného Dňa Zeme pripravila žilinská radnica v piatok 21. apríla od 8.30 do 11.30 hod. v Sade na Studničkách deň plný vzdelávacích aktivít. Zamerané budú na separovanie odpadu, ochranu našej planéty či životného prostredia. Súčasne bude v ten istý deň od 10.00 hod. Žilinská mládež v spolupráci s okolitými základnými školami čistiť Slnečné schody medzi Závodím a Hájikom.

Samospráva zároveň pozýva majiteľov štvornohých miláčikov v piatok 21. apríla od 13.00 do 17.00 hod. do mestského infostánku v parku Ľudovíta Štúra na Bôriku. Infostánok bude zameraný na osvetu, zbieranie podnetov od psičkárov či distribúciu vreciek na exkrementy pre tých, ktorí majú zaplatenú daň za psa za rok 2022.

Mesto Žilina pripomína aj jarný zber objemnému odpadu. Veľkokapacitné kontajnery sú pristavované vo všetkých častiach mesta podľa harmonogramu do 5. mája. Zber biologicky rozložiteľného odpadu sa realizuje do 2. mája. Harmonogramy, v ktorých lokalitách a v akých termínoch sú kontajnery k dispozícii, sú zverejnené aj na oficiálnej stránke mesta www.zilina.sk.