V Žiline vznikne nový park pre hru, fantáziu a objavovanie

Už o niekoľko mesiacov na Vodnom diele v spolupráci s mestom Žilina, Útvarom hlavného architekta a Nadáciou Kia vznikne nový originálny voľnočasový park. Projekt s názvom Všehrisko bude atraktívnym priestorom na objavovanie, stretávanie sa a spoločné trávenie času naprieč generáciami. Deti i dospelých priláka pestrou ponukou hravých, pohybových aj oddychových aktivít, ktoré podnietia fantáziu, zvedavosť a chuť tráviť čas vonku. Žilinčania by sa Všehriska mohli dočkať už v októbri tohto roka.
„Všehrisko je inšpirované rozprávkovým príbehom o inakosti. Nie je to ihrisko ani športovisko – je to miesto pre malých aj veľkých, kde sa realita mení na rozprávku, park, kde sa dá zablúdiť, objavovať a snívať. Jeho ambíciou je zároveň spájať generácie, preto sme ho navrhli tak, aby bolo atraktívne nielen pre deti, ale aj ich rodičov a starých rodičov,“ uviedol riaditeľ Útvaru hlavného architekta Rudolf Chodelka a dodal, že samotnej štúdii predchádzal participatívny proces s deťmi, ktoré sa do tvorby Všehriska aktívne zapájali. „Ich predstavy neostali iba na papieri, ale stali sa základom návrhu. Všehrisko je výsledkom dialógu medzi odborníkmi a budúcimi používateľmi priestoru. Veríme, že práve preto bude prirodzené, autentické a každý si ho bude môcť interpretovať po svojom,“ dokončil Chodelka.
Návštevníci nového parku v ňom nájdu napríklad takzvaných Strážcov Všehriska, ktorých v rámci projektu Deti a mesto navrhli samotné deti. Originálne postavy budú sprevádzať návštevníkov jednotlivými zónami a pomáhať im objavovať príbeh ukrytý v parku.
Realizácia projektu prebehne v spolupráci mesta Žilina a Nadácie Kia Slovakia. „Všehrisko je projekt, ktorý v sebe spája odvahu myslieť inak, kreativitu detí aj odbornosť architektov. Chcem sa poďakovať Nadácii Kia Slovakia za dôležitú finančnú podporu, vďaka ktorej môže tento jedinečný verejný priestor vzniknúť. Verím, že park sa stane miestom, ktoré bude nielen výnimočné svojím konceptom, ale aj prirodzenou súčasťou modernej infraštruktúry pre deti aj dospelých. Zároveň sa stane vyhľadávaným cieľom, kde sa bude snívať, tvoriť, objavovať a kde si každý návštevník nájde priestor pre vlastnú fantáziu aj oddych,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne.
Práce na novom parku začnú už čoskoro a jeho otvorenie pre verejnosť sa predpokladá v októbri tohto roka. Celkové náklady na realizáciu presiahnu 982-tisíc eur, pričom Nadácia Kia Slovakia prispeje sumou 700-tisíc eur. „V Nadácii Kia Slovakia sa tešíme na spoluprácu s mestom Žilina, ktorej výsledkom bude ďalší verejný priestor na podporu komunitného a medzigeneračného stretávania sa. Túto ideu rozvíjame s mestom od roku 2024 a ďakujeme všetkým, ktorí pripravili podmienky pre jej realizáciu. Osobitne je potrebné vyzdvihnúť zapojenie Útvaru hlavného architekta a participatívny prístup pri kreovaní štúdie. Veríme, že vznikne kvalitný park a priestor Vodného diela sa stane ešte atraktívnejším pre pohybové a oddychové aktivity,“ uviedol Tomáš Kováč, správca Nadácie Kia Slovakia.

