V Žiline sa bude skúšať nový typ trolejbusu

trolejbus-batrolejbus-ba

Dopravný podnik mesta Žilina bude od 20. do 22. marca testovať na trasách liniek 4 a 14 nový trolejbus Škoda-Solaris Trollino 24. Žilinčania si tak budú môcť počas dvoch dní vyskúšať bezplatnú jazdu v modeli dlhom až 24,7 metra a s kapacitou 180 cestujúcich. V piatok sa vráti majiteľovi, ktorým je Dopravný podnik Bratislava.

Trolejbus s rovnakou dĺžkou premáva v Bratislave, ale objavuje sa aj na linke smerujúcej na Pražské letisko Václava Havla. V rámci povinného testovania musí na trolejbusovej dráhe s menovitým napätím 750 V DC, ktorá sa v Žiline nachádza, najazdiť minimálne 200 kilometrov. Vyskúšať si ho budú môcť bezplatne aj cestujúci na trasách liniek 4 a 14 žilinskej MHD.

Trolejbus Škoda-Solaris Trollino 24 disponuje niekoľkými vylepšeniami. Okrem dĺžky a navýšenej kapacity je vybavený pomocným akumulátorovým pohonom. Vďaka nemu dokáže určitý úsek trasy prejsť aj bez pripojenia na trolejbusovú dráhu prostredníctvom zberačov. Trolejbus sa skladá z troch článkov a má štyri nápravy. Do ulíc Žiliny vyrazí najskôr bez cestujúcich už v stredu 20. marca. Ešte pred tým ho však zložia zo špeciálneho návesu na prepravu nadrozmerných nákladov v priestoroch trolejbusového depa na Kvačalovej ulici, vykonajú sa tiež nevyhnutné nastavenia a operácie potrebné na jeho prevádzku. Účelom nasledovných skúšobných jázd je overenie prejazdnosti tratí, komunikácie s výhybkami a zistenie ostatných prevádzkových vlastností. Po ukončení dvojdňového testovania sa trolejbus vráti Dopravnému podniku Bratislava a. s.