Migranti môžu využiť bezplatné poradenstvo a služby už aj v Žiline

IOMIOM

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) a jej Migračné informačné centrum IOM (MIC) poskytujú bezplatné komplexné poradenstvo a služby občanom iných krajín, ktoré im pomáhajú pri prvých krokoch na Slovensku.

Od apríla 2023 môžete využiť bezplatné komplexné služby na jednom mieste v kancelárii MIC IOM aj v Žiline:

  • pomoc pri prvých krokoch na Slovensku – užitočné informácie o živote a pobyte na Slovensku,
  • sociálne a pracovné poradenstvo – ako si bezpečne hľadať prácu, ako postupovať pri vybavovaní rôznych náležitostí, nasmerovanie na podporné služby a pod.,
  • kurzy slovenského jazyka,
  • podpora rekvalifikácie – finančné príspevky na vzdelávacie kurzy,
  • podpora komunitných aktivít – informačné workshopy a komunitné podujatia v spolupráci s kultúrnymi mediátormi.

Pracovníci MIC IOM poskytujú právne, pracovné a sociálne poradenstvo aj prostredníctvom emailu mic@iom.int, informačnej linky 0850 211 478 zo Slovenska a liniek +421 2 5263 0023 a +421 908 767 853 aj zo zahraničia. Komplexné informácie sú pravidelne aktualizované na webovej stránke www.mic.iom.sk a novinky si prečítate v telegramovom kanále IOM Slovakia.

Poradenstvo a služby môžete využiť aj osobne v kancelárii MIC v Žiline na ulici Poštová 1 v čase otváracích hodín:

Pondelok, utorok a štvrtok: 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00

Streda: 13.00 – 17.00

Piatok: 9.00 – 12.00

Osobné konzultácie poskytujú pracovníci MIC IOM klientom v termínoch, ktoré si môžete dohodnúť emailom na mic@iom.int alebo telefonicky na 0850 211 478.

Viac informácii nájdete na webovej stránke Migračného informačného centra IOM: www.mic.iom.sk.

Pracujte a cestujte bezpečne – využite webovú stránku www.safework.iom.sk

Webová stránka IOM www.safework.iom.sk je určená najmä pre migrantov, ktorí žijú na Slovensku a ktorí si hľadajú prácu, už pracujú alebo sa chystajú za prácou vycestovať do inej krajiny.

Nájdete tu praktické informácie o tom, na čo si dávať pri hľadaní práce na Slovensku alebo za hranicami pozor –  či už hľadáte sami alebo cez agentúru. Na stránke si môžete vyplniť a stiahnuť praktické checklisty, ktoré vám pomôžu vyhodnotiť bezpečnosť práce, ktorú sa chystáte prijať alebo ktorú už vykonávate. Na stránke nájdete telefonické kontakty na infolinky, kde sa môžete bezplatne poradiť, či pracovnú ponuku prijať a čo robiť, ak máte zlú pracovnú skúsenosť alebo pochybnosti.

Webová stránka má za cieľ predchádzať obchodovaniu s ľuďmi a modernému otroctvu v našej spoločnosti. Je dostupná v ukrajinčine, angličtine a slovenčine.