Mesto Žilina výrazne zmodernizuje verejné osvetlenie

OsvetlenieOsvetlenie

Žilinská samospráva sa púšťa do dôležitého projektu výmeny verejného osvetlenia. Jeho cieľom je najmä vyššia efektivita a energetické úspory. Hodnota projektu s názvom Zvýšenie energetickej efektívnosti sústavy verejného osvetlenia v meste Žilina, ktorý zrealizuje spoločnosť Industry Solutions, a. s., je približne 3,2 milióna eur s DPH.

Projekt počíta s výmenou celkovo 3771 kusov starých výbojkových svietidiel za nové LED svietidlá. Tie budú naladené na príjemnú svetložltú farbu vo všetkých prímestských častiach a parkoch mesta Žilina. Pre osvetlenie trolejbusových tratí a trás v smere na Bratislavu, Čadcu či Rajec bola zvolená neutrálna biela farba. Osvetlenie poskytne po výmene maximálny možný komfort pre oči v blízkosti obytných priestorov i na cestách. „Výmena verejného osvetlenia je veľmi významným projektom, ktorý mesto Žilina potrebuje. Svietidlá budú moderné, pričom sa citeľne zníži energetická náročnosť a dosiahneme potrebné úspory. Na vymenených svietidlách budeme vedieť celkovo ušetriť až 60 % elektrickej energie,“ spresnil primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Osvetlenie bude plynulo regulovateľné v zmysle jeho intenzity pomocou integrácie inteligentných prvkov do existujúceho riadiaceho systému. V rámci projektu sa doplní celkovo 226 kusov rôznych typov inteligentných zariadení a vymení za spolu 51 kusov rozvádzačov osvetlenia. Funkčne najzaujímavejším aspektom projektu z hľadiska inteligentných riešení bude možnosť v reálnom čase zbierať údaje zo všetkých zariadení, ktoré sa dajú napojiť na verejné osvetlenie. V rámci projektu budú pripojené meteo senzory, pohybové senzory, SOS tlačidlá, sčítače dopravy a radary. V budúcnosti sa uvažuje aj nad pripájaním záplavových senzorov, zásuviek, kamier, nabíjačiek na telefóny, bicykle či kolobežky.

Začiatok výmeny osvetlenia je podľa harmonogramu prác naplánovaný na prvý októbrový týždeň. Vzhľadom na výrazný rozsah činnosti je ukončenie projektu stanovené na koniec septembra 2024.